Jak zrobić mały staw na swoim podwórku

Budowa stawu na podwórku to świetny pomysł. Możesz go zbudować o każdej porze roku, ale późna zima i wczesna wiosna to idealny czas na założenie stawu. Upewnij się, że teren jest płaski i ma dużo światła słonecznego. Unikaj sadzenia drzew w pobliżu, które mogą przeszkadzać w procesie kopania. Można również rozważyć dodanie do stawu pompy. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak zbudować mały staw na swoim podwórku.

Przy budowie stawu DIY, zacznij od stworzenia płytkiej półki, która ma około 8 cali głębokości. Dodaj kilka dużych kamieni na wewnętrznej krawędzi, aby zapobiec mniejszym kamieniom od toczenia się do dna. Należy również dodać małe kamienie w całym stawie. Są to idealne miejsca dla rozwoju mikroorganizmów. Jeśli kamienie są śliskie, oznacza to, że w stawie rosną i kwitną. Upewnij się, że głębokość stawu jest niewielka.

Po wykopaniu terenu wyrównaj go za pomocą koparki lub ładowarki. Zbuduj brzeg stawu na wysokości około 3 cali nad ziemią, a do wyłożenia dna użyj gazet lub innych materiałów. Można nawet wyrównać lub wyłożyć kamieniami kanał przelewowy, aby zapobiec jego erozji. Jeśli planujesz później dodać ryby, wykop głębszy staw. Głębszy staw pomoże utrzymać stabilną temperaturę i pomieści większe ryby. Na koniec wyłóż staw wodoodporną skórą.

Pierwszym krokiem w procesie budowy stawu jest wybór miejsca, w którym woda jest napowietrzana. Miejsce to powinno być dobrze zacienione i znajdować się w zasięgu uziemionego gniazdka zewnętrznego. Jeśli zdecydujemy się na użycie przewodu zasilającego, należy upewnić się, że przewód nie będzie rozciągał się dalej niż na 25 stóp. Jeśli zdecydujesz się uruchomić pompę na przewodzie zasilającym, może być konieczne zakopanie przewodu w rurze PCV, aby nie był narażony na działanie wody.

Po wypełnieniu stawu czystą wodą, nadszedł czas, aby wypełnić go odpowiednią substancją dla ryb. Bezpiecznym źródłem wody są beczki po deszczu lub pojemniki, które zostały pozostawione na kilka dni. Nie używaj wody z kranu, ponieważ ma ona w sobie chlor, który może być szkodliwy dla żab i innych stworzeń w stawie. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć niezawodne źródło, możesz użyć go do napełnienia stawu.

Przed ułożeniem wyściółki upewnij się, że potraktujesz ten obszar środkiem chemicznym przeciwko termitom. Można go kupić w lokalnym sklepie i będzie on chronił staw przed termitami. Po zastosowaniu tego produktu należy dokładnie umyć ręce. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie materiału obrzeżowego, możesz go wyłożyć piaskowcem, cegłami lub płytami łupkowymi. Wykładziny z gumy butylowej będą służyć przez długi czas i są mniej narażone na zniszczenie przez słońce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane