Odbiór mieszkania a pozwolenie na użytkowanie

Odbiór mieszkania a pozwolenie na użytkowanie

Osoby decydujące się na zakup nieruchomości bardzo często korzystają z usług rozmaitych specjalistów. Inżynier może przeprowadzić profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera. Z kolei operaty szacunkowe i pomoc rzeczoznawcy majątkowego we Wrocławiu przyda się w przypadku wyceniania nieruchomości. Fachowcy mają wiedzę, doświadczenie i specjalistyczne narzędzia, dzięki czemu mogą świadczyć wysokiej jakości usługi.

Jaki wpływ na odbiór mieszkania ma pozwolenie na użytkowanie lokalu?

Pozwolenie na użytkowanie mieszkania jest niezwykle istotnym dokumentem, bo potwierdza zakończenie budowy i bezpieczeństwo korzystania z obiektu. Można być pewnym, że budynek powstał zgodnie z projektem budowlanym, przeszedł wszystkie wymagane kontrole. Każda osoba decydująca się na zakup mieszkania powinna wymagać pozwolenia na użytkowanie, bo służy to również do sprawdzenia rzeczywistego stanu technicznego obiektu podczas jego odbioru. Bez pozwolenia na użytkowanie deweloper nie może przystąpić do odbioru technicznego obiektu. Odbiór mieszkania służy do sprawdzenia, czy jest ono wolne od wad. Jeśli pojawią się jakieś usterki, to należy wpisać je do protokołu odbioru.

Deweloper zostanie zobowiązany do ich usunięcia w terminie 30 dni. Pozwoli to inwestorowi na uniknięcie kosztów dotyczących napraw. Wszystko to wynika z ustawy deweloperskiej, dlatego należy wręcz żądać od sprzedawcy wyeliminowania tego, co jest niezgodne z podpisaną z nim umową. Warto też wiedzieć, że możliwe jest przeprowadzenie odbioru mieszkania przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Mowa jest tutaj o przedodbiorze. Można szybciej sprawdzić lokal, co przyśpiesza wykonanie wszystkich niezbędnych prac wykończeniowych. Jeśli komuś zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się do nowego lokum, to warto zdecydować się na odbiór mieszkania przed pozwoleniem na jego użytkowanie. Oczywiście po uzyskaniu pozwolenia należy ponownie przeprowadzić ostateczny odbiór techniczny i spisać wykryte usterki.

Do czego służy operat szacunkowy?

Jeśli ktoś potrzebuje profesjonalnej wyceny nieruchomości to należy skorzystać z usług specjalisty. Rzeczoznawca majątkowy przygotuje operat szacunkowy we Wrocławiu. Opinia o wartości nieruchomości to dokument urzędowy, który przydaje się w wielu czynnościach związanych z różnego typu nieruchomościami. Będzie niezwykle pomocny przy ustalaniu ceny sprzedaży mieszkania, do zabezpieczenia wierzytelności w przypadku kredytu hipotecznego. Przy postępowaniach sądowo-komorniczych także sporządza się operat szacunkowy. Może dotyczyć całej nieruchomości lub jej części składowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane