Jak samodzielnie stworzyć zadaszenie basenu?

Inwestycja we własny basen często wymaga podjęcia dodatkowych kroków, aby go zabezpieczyć lub zwiększyć jego funkcjonalność. Po zdecydowaniu się na filtrację i obliczenie kosztów utrzymania basenu w stanie czystości należy podjąć decyzję, w sprawie zadaszenia basenu. Wiele firm budowlanych oferuje swoje usługi w tej kwestii jednak można też wykonać takie prace samodzielnie.

Jakie funkcje spełnia zadaszenie basenu?

  • Kwestie higieniczne w postaci ochrony wody przed dostawaniem się traw, liści, piasku zaoszczędzają bardzo dużo czasu. Wynika to z tego, że eliminują konieczność wyławiania brudu z wody. W sposób pośredni także obniżają szybkość eksploatacji filtrów oraz spowalniają konieczność wymiany wody.
  • Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia estetyczna. Prawidłowo wykonane zadaszenie basenu jest bardzo atrakcyjne dla oka. Dzięki temu basen za zwyczajnego staje się ekskluzywny i podnosi prestiż całego otoczenia.
  • Zadaszenie ogranicza ucieczkę ciepła. Woda wychładza się zdecydowanie wolniej, a cała okolica basenu, która jest zadaszona utrzymuje przyjemną temperaturę. Zapewnia to zdecydowanie większy komfort cieplny i uprzyjemnia korzystanie z własnego basenu. Dzięki tym właściwościom ekonomia basenu znaczenie rośnie. Wynika to z tego, że koszt energetyczny ogrzewania wody spada. 

Podczas tworzenia takiego zadaszenia trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Istotna jest wysokość konstrukcji oraz wielkość niecki. Pod uwagę należy również wybrać odpowiedni materiał, który spełni oczekiwania funkcjonalne oraz wizualne.

Z jakiego materiału można zrobić zadaszenie basenu?

Ogrody i domy niezależnie od aranżacji świetnie będą wyglądały wizualnie razem z drewnianym zadaszeniem. Dlatego drewno to uniwersalny produkt. Ze względu na różną specyfikację basenów ciężko jest jednoznacznie stwierdzić jak zbudować zadaszenie basenu. Niezależnie od wariantu posiadanego basenu należy mieć przygotowany plan budowy. Niezbędne będzie także zaplecze technologiczne w postaci różnych narzędzi. Dobrym rozwiązaniem będzie pójście na kompromis między samodzielną pracą a pomocą profesjonalistów. Za drobną opłatą przygotują oni projekt. Natomiast wykonaniem można zająć się osobiście.

Polska strefa klimatyczna jest wymagająca dla drewna ze względu na opady atmosferyczne oraz wahania temperaturowe w ciągu roku. Obecnie drewno, które wytrzyma próbę czasu jest dosyć drogie, dlatego pilna pożyczka na dzisiaj to skuteczne i szybkie rozwiązanie. 

chwilówka w 15 min w Saverium

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy budowie?

Poza wyborem materiałów oraz odpowiednich narzędzi warto jest także zastanowić się nad opcją przesuwania. Przesuwane zadaszenie jest zwykle wykonane z aluminiowej konstrukcji. Przesuwać można konkretne elementy zadaszenia. Umożliwia to większy dostęp do światła oraz regulację temperatury.

Można również stworzyć zadaszenie, które posiada automatycznie przesuwane elementy. Opcja mechaniczna oraz manualna jest jednak niezwykle skomplikowana w stworzeniu. Dlatego jeśli marzy się o przesuwanym zadaszeniu basenu zdecydowanie lepiej będzie zdecydować się na już gotowy produkt lub usługę profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane