Jak zrobić profil glebowy w słoiku

Aby określić teksturę gleby, można użyć zwykłego słoika i trochę wody. Słoik powinien być osuszony. Gleba w słoiku będzie wyglądała jak trójkątna płyta, która zawiera skały na dole, wodę na górze i muł w środku. Każda warstwa zawiera inne cechy, takie jak gęstość, materia organiczna i zawartość wody.

Idealna struktura gleby to taka, która składa się z równych części gliny, mułu i piasku. Test słoika może określić, jak wiele z każdego składnika jest obecny, jak również procenty każdego. Na przykład, jeśli gleba składa się w 15% z gliny i w 65% z mułu, to jest uważana za glinę pylastą. Procenty w teście słoika są używane do określenia tekstury gleby.

Ostatni horyzont profilu składa się z małych skał, które odrywają się od skały macierzystej. Ten horyzont nazywany jest materiałem macierzystym. Ta gleba pochodzi z podłoża, więc zasadniczo składa się ze skał, które oderwały się na mniejsze kawałki. Kiedy pada deszcz, skały te odrywają się od gleby i stają się wierzchnią warstwą gleby. Posiadanie profilu gleby może powiedzieć, jak dobrze będą rosły twoje rośliny.

Po potrząśnięciu słoika przez pięć minut, zaznacz warstwy gleby ołówkiem lub markerem. Następnie zmierz wysokość każdej warstwy. Następnie zanotuj wysokość frakcji gliny. Powtarzaj ten proces, aż wszystkie warstwy zostaną zmierzone. Następnie weź linijkę i zanotuj procenty każdej warstwy. Będziesz zaskoczony, jak dokładne są wyniki. Jeśli szukałeś sposobu, aby odróżnić piasek od gliny, będziesz na dobrej drodze do tworzenia profili glebowych.

Horyzonty glebowe to warstwy gleby, które biegną równolegle do ziemi. Horyzonty glebowe tworzą profil gleby. Horyzonty glebowe to „warstwy” gleby. Profil glebowy to pionowy przekrój tych horyzontów. Tworzenie profilu glebowego nie jest najbardziej ekscytującym zajęciem, ale jest to zabawny eksperyment, który możesz wykonać z warstwami jadalnymi.

Pierwszym krokiem jest pobranie próbki swojej gleby. Powinien to być kawałek gleby mineralnej wielkości kubka. Zanim zaczniesz, wyczyść wszelkie korzenie lub puszystą materię organiczną z gleby. Następnie rozgnieć glebę w swoim słoiku, aby zobaczyć jej teksturę. Następnie dodaj jedną łyżeczkę Calgonu lub Boraxu do słoika. To spowoduje osadzenie się gliny w słoiku i pozwoli pozostałej glebie unosić się na wierzchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane