Jeśli nigdy wcześniej nie robiłeś chleba na zakwasie, możesz się zastanawiać, jak zrobić własny zakwas. Aby upiec chleb, potrzebujesz po prostu kilku składników i odrobiny czasu. Ten artykuł pokaże Ci, jak zrobić zakwas i co z nim zrobić. Wykonaj poniższe kroki, aby zacząć! Kiedy już opanujesz podstawy, będziesz gotowy do pieczenia pysznych chlebów!
Zakwas to aktywna kolonia dzikich drożdży i dobrych bakterii, której będziesz potrzebował do upieczenia chleba. Aby go zrobić, wystarczy połączyć mąkę i wodę, a następnie pozwolić mu fermentować. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób nakarmisz dzikie drożdże i bakterie lactobacillus, które są odpowiedzialne za wyrastanie chleba. Używanie zakwasu jest proste, ale dla początkujących może być frustrujące ze względu na brak konkretnych instrukcji. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a Twój zakwas będzie rósł i rozwijał się!
Karmienie zakwasu jest procesem ciągłym. Na początku będziesz musiał codziennie podawać mu mąkę. 5-funtowy worek mąki wystarczy dla zakwasu, a jeśli chcesz włączyć do swoich wypieków mąkę pełnoziarnistą lub żytnią, zrób to. Jeśli nie jesteś pewien miary, sprawdź tabelę przeliczania składników. Będziesz chciał trzymać zakwas w chłodnym miejscu, więc nie musisz się martwić o jego przekarmienie!
Aby nakarmić swój zakwas, odważ go w równych częściach mąką i wodą. Twój zakwas będzie bardziej aktywny na początku niż w środku, ale po kilku dniach zwolni. Gdy minie pierwszy tydzień, prawdopodobnie zakwas nie jest jeszcze gotowy do pieczenia. Właśnie zaczyna się normalizować mikrobiom, który tworzy Twój zakwas. Jeśli zauważysz nagły wzrost wysokości, nie martw się; to tylko normalna część procesu.
Możesz nakarmić swój zakwas dzień przed pieczeniem bochenka chleba. Po podwojeniu rozmiaru, możesz przechowywać go w lodówce. Nakarm go ponownie raz w tygodniu i zachowaj jego świeżość do pieczenia. Po pierwszym dokarmianiu możesz dodać więcej mąki i wody, aż zakwas osiągnie odpowiednią konsystencję. Proces ten powtarza się trzy do czterech razy w tygodniu, aż będziesz gotowy do pieczenia chleba.
Po zrobieniu zakwasu, powinieneś karmić go codziennie równymi częściami mąki i wody. Możesz go karmić raz dziennie lub dwa razy dziennie. Może on przechowywać się do tygodnia w lodówce. Na noc przed pieczeniem, możesz dokarmić zakwas 25g mąki i wody. Można też przechowywać zakwas przez noc w lodówce i dokarmiać go następnego dnia rano.